MS Most, 15. – 16. 4. 2016

Do pořádání největší akce letošního roku, totiž MS ve stolních hokejích, se v rámci letošních oslav pustil klub z Mostu. S pořádáním podobně velkých akcí mají mostečtí mnoho zkušeností a tak je na místě zmínit, že organizace byla prvotřídní. Do soutěží se zapojilo mnoho hráčů a hráček z celkem 14 zemí.

Pátek 15. 4. 2016:

Jako první vstoupili do soutěží členové reprezentačních týmů ve šprtci. Náš klub v něm měl dva zástupce, kapitánem týmu je Dalibor Kyzlink a dlouholetou oporou také Martin Kučera. V této disciplíně tradičně patříme k favoritům na zlato a nejinak tomu bylo i letos. Ovšem nově zvolený hrací systém (hrála se základní část švýcarským systémem na 5 kol na jednu směnu a poté první dva v tabulce finále a třetí se čtvrtým o bronz) dával prostor pro překvapení. A to nemilé bohužel přišlo ihned ve druhém kole, kdy jsme za soupeře dostali tým Švédska. Ten je každý rok naším největší soupeřem a tak s motivací nemá problém. přičemž letos ji dokázal přetavit ve vítězství 2:1. To se ukázalo jako klíčové, protože prohra v takto brzké části soutěže znamenala, že jsme poté dostávali slabší soupeře, avšak za ně nám přibývalo méně pomocných bodů. A když poté navíc Švédsko padlo se stále se lepšími hráči Polska, byli jsme odsouzeni k bitvě pouze o bronz, právě kvůli kritériu pomocných bodů. V něm jsme sice deklasovali tým Slovenska poměrem 9:0, ale byla to jen velmi slabá náplast na obrovské zklamání. Ve finále již Švédové neponechali nic náhodě a v zápase na tři směny si vcelku bezpečně pohlídali své zlaté medaile, když porazili Polsko 7:2.

Stupně vítězů:

1. místo – Švédsko
2. místo – Polsko
3. místo – Česká Republika

Sobota 16.4. 2016:

V sobotu pak byla na programu dne hlavní disciplína jednotlivců, turnaj v billiard-hockeyi neboli šprtci. V něm jsme měli zastoupení pouze v kategorii mužů, která hrála švýcarským systémem na šest kol a celkem se v ní utkalo 36 hráčů. V kategorii žen startovalo celkem 7 žen a tak byl zvolený hrací systém jednoduchý, hrály vzájemně každá s každou. V kategorii juniorů se nakonec sešlo 11 hráčů a hráli též švýcarským systémem, ale pouze na pět kol.

Muži:
Náš klub měl poměrně početnou skupinu ve startovním poli. Čítala celkem 6 hráčů (ve složení Kyzlink, Kučera, Truhlář, Juchelka, Procházka, Šustáček), což je na takovéto mezinárodní akci poměrně raritou. Hned od úvodních kol byli všichni naši hráči vidět v popředí a zdálo se, že si do Mostu přivezli velmi dobrou formu. Nejvíce byl vidět, jak je již tradicí, Martin Kučera, pak také Jaromír Procházka, který dovede na velkých akcích překvapit nejednoho soupeře a pak také trochu překvapivě ztělesněná zkušenost v podobě Dalibora Kyzlinka. Tomu však postupně docházeli síly a pomalu se propadal do druhé desítky. Naopak místo něj se do soubojů o cenné kovy připletli další dva hráči Truhlář s Juchelkou. Vše vyústilo ve velmi dramatickou koncovku, kdy o titulu pro jednoho z našich hráčů rozhodly až pomocné body. A aby zápletka byla kompletní, tak v nich měl prsty další náš hráč Láďa Šustáček, který se s jedním z nich utkal v dřívější fázi turnaje. Tím šťastnějším byl nakonec Martin Kučera, který tak získal svůj druhý titul mistra světa v kariéře. Velký úspěch zaznamenal i druhý Jaromír Procházka, který po zisku titulu mistra republiky přidal do sbírky další cenný kov. Třetí skončil další velezkušený hráč Miloslav Mach. Nejlépe ze zahraničních účastníků skončil Michael Gellerstam ze Švédska na pátém místě. Z pohledu našeho klubu šlo o velmi vydařené mistrovství.

Stupně vítězů:

1. místo – Martin Kučera (Česká republika)
2. místo – Jaromír Procházka (Česká republika)
3. místo – Miloslav Mach (Česká republika)

Umístění našich hráčů:

1. místo – Martin Kučera
2. místo – Jaromír Procházka
6. místo – Patrik Juchelka
10. místo – Václav Truhlář
17. místo – Dalibor Kyzlink
22. místo – Ladislav Šustáček

Ženy:
V této kategorii je dominance České republiky snad ještě znatelnější než v mužích. Avšak mezi hráčkami by se jen velmi složitě hledala jasná favoritka, protože takřka všechny ze zúčastněných mohly pomýšlet na medaile. Turnaj byl velmi vyrovnaný, což dokládal vysoký počet remíz. V letošní sezoně prokazovala nejlepší formu Petra Zajíčková, která si dokázala svoji formu udržet i na MS a po zásluze (turnajem prošla bez porážky) získala titul mistryně světa. Hned za ní skončila její kamarádka a v rámci českých soutěží oddílová kolegyně Marcela Kabrdová. Radost domácím pak udělala bronzovou medailí Petra Mátlová.

Stupně vítězů:

1. místo – Petra Zajíčková (Česká republika)
2. místo – Marcela Kabrdová (Česká republika)
3. místo – Petra Mátlová (Česká republika)

Junioři:
V této kategorii je asi nejznatelnější vzestup polského šprtce a tak se čekala velmi zajímavá bitva mezi českými a zahraničními hráči. Mírným favoritem byl Simon Kaňa, který v letošní sezoně své vrstevníky v českých soutěžích výrazně převyšoval. Ale načasovat formu na jeden turnaj je velmi obtížné, což se ve výsledcích nakonec mírně projevilo. Polští hráči, nabuzení úspěchem reprezentace z předchozího dne, sice bojovali, ale nakonec zůstali těsně pod stupni vítězů na čtvrtém respektive pátém místě. Ale stupně vítězů nebyli ryze českou záležitostí, jak by se mohlo zdát. Rybník totiž všem vyfoukl Jan Pekkala hájící barvy Finska. Ten ani jednou neprohrál, pouze jednou remizoval a došel si tak pro překvapivý titul mistra světa. Na druhém místě skončil Simon Kaňa a třetí skončil další nadějný Čech Patrik Tirpák.

Stupně vítězů:

1. místo – Jan Pekkala (Finsko)
2. místo – Simon Kaňa (Česká republika)
3. místo – Patrik Tirpák (Česká republika)