Mistrovství Evropy 2014, Krakov (Polsko)

Ve dnech 23.-25. května se v Polském Krakově konalo již devatenácté mistrovství Evropy v billiard-hockeyi šprtci. Jako již tradičně nechyběly doplňkové disciplíny v podobě táhlového hokeje Chemoplast a air-hockeye. Klubová výprava z našeho klubu byla nejpočetnější z celé České republiky (celkem 8 členů) a i proto jsme měli vysoké ambice ve všech kategoriích i disciplínách.

První hrací den byl pouze ve znamení týmových soutěží (chemoplast, billiard-hockey) a z našeho klubu se jej měla aktivně zúčastnit trojice Truhlář, Kučera, Juchelka, kteří byli vybráni do chemoplastové reprezentace. Bohužel na trase Brno – Krakov nastali komplikace a když autobus s většinou české výpravy stál ještě na hranicích, bylo jasné, že začátek naši hráči nestihnou.  V té chvíli se v hlavách kapitána reprezentace a jejího člena Martina Kučery zrodil mistrovský plán, kdy změnil nominaci tří hráčů z autobusu za hráče, kteří již byli na místě a dva místa na soupisce zaplnil hráči z autobusu, aby mohli do bojů o medaile ještě zasáhnout. Svých míst se nakonec vzdala trojce Kučera, Truhlář, Černý, který se tak stal nehrajícím kapitánem reprezentace, a to ve prospěch Juchelky s úřadujícím mistrem republiky Jaromírem Foltýnem Seniorem. Náhradníci (Škorpík, Frankl, Andrýsková) se urputně rvali a nakonec postoupili ze čtvrtého místa do semifinále. Těsně před semifinále dorazil autobus s naší výpravou a již zmiňovaná dvojice reprezentantů se do soupeřů pustila bez bázně a hany a titul se tak stal celkem jednoznačnou záležitostí.
Druhou disciplínou prvního dne byl billiard-hockey, kde také patříme každoročně k favoritům na vítězství. Nově složená reprezentace ve složení Kyzlink (kapitán), Koloděj Pavel, Honsa Jiří, Frankl a Škorpík si se soupeři poradila bez větších problémů a zaslouženě získal pro Českou republiku druhé zlato.

Druhý hrací den byl opět ve znamení chemoplastu a billiard-hockeye, tentokrát však soutěžili jednotlivci.

První na řadě byl opět chemoplast a naši hráči patřili k velkým favoritům všech kategoriích. Sítem prvních kol hraných švýcarských systémem pronikli do první osmičky(případně čtyřky v ženské kategorii) celkem bez problémů. Jediné překvapení bylo, že se tahoun reprezentace Foltýn Senior neprobil do osmičky mezi muži a skončil hluboko v poli poražených. Do semifinálových bojů postoupilo celkem pět našich hráčů což slibovalo medailové žně.

V mužské kategorii byly semifinálové dvojice Truhlář – Juchelka a Kučera – David, a tak bylo jasné, že finále má náš klub finále jisté. Nejvíce štěstí přálo Vaškovi Truhlářovi, který si poradil s oběma oddílovými kolegy (Martin Kučera si v napínavé bitvě s boskovickým Davidem nakonec v druhém semifinále také poradil) a po zisku titulu mistra světa přidal do své sbírky i titul evropský. Bitva o třetí místo se nakonec ve třetím rozhodujícím zápase stala kořistí Jakuba Davida.
V ženské kategorii jsme měli jedinou zástupkyni, která ovšem znovu dokázala, že je magnetem na úspěchy. Po vyrovnaných bitvách v semifinále i finále se však mohla radovat, protože se také stala evropskou šampionkou. Na stupních vítězů ji pak doplnila druhá Marcela Kabrdová ze Žďáru a třetí Verča Grabinská z Ostravy.
Kategorie juniorů měla jasného favorita a to Marka Vrablice ze Slovenska. Z českých hráčů ho mohli potrápit náš Ladislav Šustáček a mladý mostecký chemoplastový specialista Lukáš Doležal. Vrablic potvrdil roli favorita a titul si nenechal vzít, když si v semifinále poradil s Láďou Šustáčkem a ve finále potom s Lukášem Doležalem. Láďa se tak musel spokojit s bronzovou náplastí, kterou získal v souboji s druhým poraženým semifinalistou Robinem Homolkou ze Žďáru.

Netradičně až odpoledne pak odstartovala hlavní disciplína celého mistrovství billiard hockey šprtec. Netradiční byl i zvolený hrací systém, protože muži a junioři se vrátili k delší dobu nepoužívanému pavoukovému systému. Pouze ženská kategorie byla beze změn a hrálo se skupinovým systémem.

V nejsledovanější mužské kategorii jsme měli mnoho zástupců a tak očekávání našeho klubu byla vysoká. Systém pavouka našim hráčům celkem vyhovoval a tak se jich většina dokázala dostat velmi vysoko. Jako nejlepší se nakonec ukázal, jako již tradičně, Martin Kučera, který se probil až do finále. V něm bohužel už nestačil na vítěze ME Davida Jakuba z Boskovic, který tak přidal na svůj účet další významný úspěch. Na stupních vítězů je potom doplnil člen reprezentačního týmu Miroslav Škorpík z brněnských Dragons.
V ženské kategorii stabilně patří naše Nikola Velebová k adeptkám na titul. Bohužel tentokrát se v systému neprobila přes základní skupinu a tak se otevřela cesta jejím soupeřkám. Že polský šprtec je na vzestupu pak dokázala hned trojice domácích hráček, která se dostala do čtyřčlenné finálové skupině. Zde jim dělala společnost úřadující mistryně České republiky Veronika Grabinská z Ostravy. Ve vyrovnaných bitvách si nakonec nejlépe vedla domácí Martyna Mazurczyk, před druhou Veronikou Grabinskou, která tak po zisku titulu přidala další cenný kov do své sbírky. Třetí skončila další domácí hráčka Karolina Zycinska.
V juniorské kategorii jsme měli dva zástupce, kteří nepatřili k hlavním favoritům, ale mohli překvapit. Překvapení se však bohužel nekonalo a naši hráči byli od stupních vítězů celkem vzdáleni. Finále se stalo ryze českou záležitostí jelikož se střetli žďarský Robin Homolka a mostecký Ondřej Müller. Šťastnější byl nakonec prvně jmenovaný hráč, který ve druhém prodloužení rozhodl o svém triumfu. Polskou bitvu nakonec vyhrál Przemyslaw Reclik.

Třetí hrací den se přesunul do obchodního domu Krakow Plaza, kde byl na programu air-hockey. Jako první byly na řadě soutěže jednotlivců a odlišní typ stolů než na jaké je většina hráčů zvyklá dávala tušit, že se můžou konat velká překvapení.

V mužské kategorii se před play off zdálo, že vše dopadne celkem podle předpokladů. Ovšem jak play off probíhalo začali se dít věci. Již ve čtvrtfinále na sebe narazili dva hráči našeho klubu Juchelka s Kučerou a překvapivě se dál dostal Juchelka. Ten do semifinále dostal úřadujícího mistra republiky Aleše Mařu, kterého však také se štěstím porazil (stoly byly časově omezené a stav zápasu byl vyrovnaný a tak se hrálo na zlatý gól). A tak se zrodilo překvapivé finále Koloděj Pavel vs Juchelka Patrik. V něm měl opět více štěstí náš hráč a stal se tak nečekaným mistrem Evropy. Bitvu o třetí místo také celkem překvapivě ovládl Jakub David.
V ženské kategorii jsme opět vkládali naděje do Nikola, která byla však zastavena těsně před branami finále a ani v bitvě o bronz jí nepřálo štěstí, a proto na ni zbyla nepopulární bramborová medaile. Do boje proti polské přesile se opět pustil Verča Grabinská, ale i tentokrát jí kýžený titul těsně unikl a skončila druhá. Ve finále ji přehrála domácí Karolina Zycinska. Úspěch domácích hráček na celém mistrovství pak potvrdila třetím místem další z polek Karolina Banas.
V juniorské kategorii patřil náš Láďa Šustáček k velkým favoritům, což od začátku potvrzoval. Bez problémů postoupil do play off a i v něm si se soupeři poradil a dostal se tak až do finále. V něm na něj čekal překvapivě mostecký Lukáš Doležal. Lukáš však svou šťastnou pohádku dotáhl do konce a na Láďu tak zbylo pouze stříbro. Další cenný kov do domácí sbírky pak přidal Mateusz Marczewski.

Odpoledne pak přišla na řadu týmová soutěž a jelikož Rusko letos dorazilo v oslabené sestavě, tak jsme patřili k největším favoritům. Reprezentace ve složení Truhlář (kapitán), Šustáček, Mařa, Kučera a Juchelka (ten se do nominace dostal až překvapivým vítězstvím) se úkolů favoritů zhostili na výbornou a bez větších problémů přidali další zlato do české sbírky, když si ve finále poradili s domácí reprezentací. Na Rusko nakonec nezbyla ani bronzová medaile, jelikož v bitvě o bronz je přehrála reprezentace Slovenska.

Na závěr pak byly ještě vyhlášeny stupně vítězů v Multitable. Po třech titulech Česká republika opanovala i tuto kategorii následována reprezentacemi Polska a Švédska.

V mužské kategorii navázal na věčně druhé místo náš Martin Kučera, když ho předstihl další úspěšný hráč mistrovství Jakub David. Na stupních vítězů jim pak společnost dělal Kučerův oddílový kolega Patrik Juchelka.
V ženské kategorii se tolik chtěného titulu dočkala Veronika Grabinská, před domácí Karolinou Zycinskou a naší třetí Nikolou Velebovou.
V juniorské kategorii pak přidal další titul do sbírky Robin Homolka, před druhým Láďou Šustáčkem a třetím Lukášem Doležalem.

Na závěr ještě přikládám přehled umístění hráčů našeho klubu.

Umístění našich hráčů:

Chemoplast

Muži:
1. místo – Václav Truhlář
2. místo – Martin Kučera
4. místo – Patrik Juchelka
5. místo – Jaromír Procházka

 

Ženy:
1. místo – Nikola Velebová

Junioři:
3. místo – Ladislav Šustáček
6. místo – Patrik Procházka

Šprtec

Muži:
2. místo – Martin Kučera
7. místo – Patrik Juchelka
8. místo – Dalibor Kyzlink
12. místo – Václav Truhlář
21. místo – Jaromír Procházka

Ženy:
5. místo – Nikola Velebová

Junioři:
6. místo – Patrik Procházka
9. místo – Ladislav Šustáček

Air-hockey:

Muži:
1. místo – Patrik Juchelka
5. místo – Martin Kučera
9. místo – Jaromír Procházka
17. místo – Václav Truhlář

Ženy:
4. místo – Nikola Velebová

Junioři:
2. místo – Ladislav Šustáček
7. místo – Patrik Procházka